CAMP & LUNCH PRICES

 CAMP PRICES

Registration Fee: $30 for each camper
  • This is a one time fee. 
  • This also includes a backpack in your camper’s team color that they can use to take to camp each day. 

A Week of Camp: $135 (or $40 per day).

  • Holiday Camp (July 5-7) is only three days with no camp on Monday and Tuesday due to Independence Day. The cost for this week is $95.
  • You can also register by the day. The daily rate for camp is $40 per day
 
Middle School (Red & Yellow Team) Field Trips: $15
There is an additional activity fee of $15 for kids going into the 6th-8th grades. This covers extra weekly trips and activities designed just for campers in 6th-8th grade (girls travel on Tuesdays, boys travel on Thursdays). *Week 5- girls will travel on Wednesday instead of Tuesday that week

Early and Late Program: $20 for a week of Early OR Late Care

  • Passes are available for $20 and are good for any FIVE early or late shows. Early Show is from 7:15-8:45 and Late Show is from 4:15-5:45
  • If you do not have an Early or Late Show pass, the cost is $6 per session, per child.
  • For more info on the early/late program and our All Access Pass that is good for all Early/Late shows you click HERE for more information.

Overnight Camp: $265

  • Overnight Camp (July 30-August 3) is only for kids going into 3rd-8th grade.
  • There is still Day Camp for kids K5-2nd grade (July 31-August 4).

 

LUNCH PRICES

Lunch and Snack
You may bring your snack and/or lunch each day or purchase it at camp. In order to buy lunch or snack, you need to buy a food plan. You will receive a lunch menu in your registration packet a few weeks prior to the start of camp. The snacks available are fruit, freshly popped popcorn, candy, crackers, fruit, and chips. Our drinks are a variety of juices, water bottles, sodas and Gatorade. Breakfast items include muffins, breakfast bars, fruit, and donuts. 

Weekly Lunch Plans: $30 a week (or $7 per day) 

Your choice of one entree (hamburger, hot dog, chicken nuggets, pizza), pudding or jello, chips, and a water bottle  

Weekly Snack Plans: $7 a week ($12 for a double snack plan) 

  • Snack plans include one food item and one drink each day. 
  • For campers who need a little more food for the day, we offer a double snack plan that includes two food items and two drinks. These can be purchased at breakfast (7:15-8:45) or at snack time. Campers may also eat their extra snack during late show, but the snack shop will not be open for purchasing during that time.  
  • You can also purchase a snack plan for an individual day. The cost is $2 a day for single snack and $3 a day for double snack. 
  • Food plans may be purchased online or at the camp front desk.